RUŽE, "KRALJICE VRTA"
Ružu nazivaju kraljicom cvijeća. Došla nam je iz Kine i po njoj je cijela porodica biljaka dobila naziv Rosaceae. Pošto je kraljica cvijeća ne čudi što su je mnogi moćnici još u srednjem vijeku odabirali za obilježje svoga roda na njihovim grbovima. Ružu možete naći i u literaturi i likovnoj umjetnosti kao čestu temu. Prije se više vodila briga kako bi se postigao zadivljujući izgled, (i zanemaren je miris) no danas se više uzgajaju vrste koje mirišu i otporne su na bolesti.
Postoji preko 25000 vrsta ruža različitih boja, mirisa i oblika. Ruža voli sunčana i prozračna mjesta, a rastu na različitim vrstama tla, iako im najviše odgovara glinasto tlo. Postoje vrste kojima odgovara rast u sjeni. Kada je o zalijevanju riječ, ruže je potrebno zalijevati većim količinama vode koja će doprijeti u dubinu i na taj način postati dostupna korijenju u dubljim slojevima.
IZBOR MJESTA
Izbor prikladnog mjesta za sadnju ruža prvi je i možda najvažniji korak za uspješan uzgoj ruža. Ruže najbolje uspijevaju na otvorenom položaju, u ilovastom, dobro dreniranom tlu. Vole puno sunce i polusjenu, a duboka sjena im ne odgovara. Pokušajte naći ruži primjereno mjesto, i izbjegnut ćete velik broj mogućih problema. Posađene u zatvorenom vrtu, zaklonjene gustim biljem, na mjestu sa slabim strujanjem zraka, ruže su podložnije napadu bolesti. S druge strane, ne vole baš ni mjesta izložena propuhu, na prolazu između zgrada. Tamo gdje do njih dopire malo sunca, cvatnja ruža bit će slaba. Teška i slabo propusna tla mogu uzrokovati slab rast i s vremenom dovesti do truleži, a suviše propusna tla potencirat će probleme s ljetnim nedostatkom vode. Ipak, u svakom vrtu naći će se sunčano i otvoreno mjesto, možda uz ogradu ili pored terase, na kojem ruže mogu dobro uspijevati.
PRIPREMA TLA ZA SADNJU
Ruže su prilično dugovječne biljke - ako su posađene zdrave na odgovarajuće mjesto tu će ostati sljedećih 10, 20, možda i više godina. Zato ne treba žaliti truda i vremena u pripremi tla za sadnju. Poželjno je da ruže ne sadite na mjesto na kojem su unatrag posljednjih nekoliko godina rasle ruže. Za sadnju pojedinačnih grmova iskopajte rupe dubine dvije štihače i podjednako široke. Sadite li ruže na gredicu, prekopajte tlo do dubine dvije štihače, uklonite ostatke korova i korijenja, i primješajte tlu dosta prosijanog komposta. Dobro je ako možete nabaviti i zreli stajski gnoj, pa ga ukopati u tlo, u donji sloj. Ovakvo duboko prekopavanje nije potrebno ako ruže sadite u plodnu vrtnu zemlju, možda na mjesto gdje je prije (s uspjehom) uzgajano povrće. Na teškom tlu gredicu za ruže izdignite od okolnog terena, da osigurate bolju odvodnju, a zemlji dodajte nešto pijeska i dosta komposta. Na pjeskovitom tlu izaberite položaj pri dnu padine, gdje se najdulje zadržava vlaga nakon oborina, dodajte kompost i koju lopatu ilovaste vrtne zemlje, ako je možete nabaviti.
NABAVA SADNICA
Sadnice ruža u kontejnerima mogu se nabaviti, i posaditi bez velikog šoka za biljku, praktički cijele godine. No, glavnom sezonom za sadnju smatra se ipak razdoblje između studenoga i ožujka, kad to stanje tla dopušta, a temperature su iznad točke smrzavanja. U ovoj godini s okašnjelim početkom proljeća i travanj će biti prikladan za sadnju. Sadnice možete nabaviti u rasadnicima, cvjećarnicama, na vrtlarskim odjelima većih robnih kuća i na tržnicama. Najbolje je nabaviti ih u rasadniku, gdje su smještene u prikladnim uvjetima sve do trenutka kupnje. Dodatna prednost specijaliziranih rasadnika za uzgoj ruža jest bolji izbor sorata. Obratite pažnju na izgled i stanje sadnice. Sadnice koje su bile u zatvorenom prostoru do prodaje, znaju toplinom prodajnog mjesta biti potaknute na prerani rast izboja. Takve biljke mogu doživjeti velik stres kod iznošenja na otvoreno i sadnje dok je još prohladno vrijeme.
SADNJA
Na pripremljenoj gredici označite položaj svake biljke kolčićem. Razmak sadnje ovisi o bujnosti sorte: nekakva srednja vrijednost je pola metra, ali bujne grmolike ruže traže veći, a minijaturne ruže znatno manji razmak. Često se uz sadnicu nalazi kratka uputa s preporučenim razmakom sadnje. Sadnice izvadite iz paketa i dobro pregledajte. Odrežite oštrim škarama sve oštećene dijelove korijena, kao i mladice koje izbijaju ispod cijepnog mjesta. Temeljito obrežite ružu, uklonite sve slabe, zavinute i razgranate izboje, a ostavite tri ili četiri jača izboja skraćena na petnaestak centimetara, do pupa na vanjskoj strani izboja. Pola sata ili sat vremena prije sadnje stavite sadnice korijenjem u kantu vode (a možete zamutiti i rijetku kašu od vode, zemlje i komposta) i ostavite da se natapa. Iskopajte rupe dovoljno velike da u njih stane raširen korijen. Sadnice smjestite u sredinu rupe i lagano im raširite korijenje. Visinu sadnje odredite tako da cijepno mjesto bude u razini tla. Na korijenje stavite nekoliko šaka prosijanog komposta, zatim postupno dodajte prosijanu vrtnu zemlju. Kad zapunite pola rupe, malo prodrmajte biljku da se zemlja slegne, zemlju dobro utabajte, naspite ostatak, pa i to utabajte. Poslije sadnje ruže dobro zalijte.
Oznake: ruže, ružičnjaci, sadnja ruža
0 komentara:
Objavi komentar
Pretplatite se na Objavi komentare [Atom]
<< Početna stranica